ELGIS-Garbatka Sp. z o.o.
Jakie są najważniejsze rodzaje słupów i bram sygnalizacyjnych
Jednym z podstawowych elementów infrastruktury drogowej jest świetlna sygnalizacja. To ona właśnie jest odpowiedzialna za odpowiednie sterowanie ruchem na ulicach, co umożliwia bezpieczne poruszanie się i ograniczenie korków. Sterujące tą sygnalizacją światła umieszczone być muszą na odpowiednie wysokości, tak żeby kierujący dobrze je widzieli. Zależnie od charakteru danego skrzyżowania i wielkości dróg ta wysokość jest bardzo różna. Przy lokalnych, niewielkich skrzyżowaniach wystarczy ustawienie pionowego słupa, na którym powieszony zostanie sygnalizator. Ale w przypadku kilku jezdniowej trasy będzie trzeba zastosować bramę o szerokości kilkunastu metrów, na której takich sygnalizatorów powieszonych zostanie parę.
Ponieważ tego typu sygnalizatory troszkę jednak ważą, a do tego narażone są na mocne wiatry, to cała konstrukcja musi być naprawdę mocna i wytrzymała. Zwłaszcza że w wielu przypadkach do słupów są też przykręcane inne elementy, takie jak tablice elektroniczne, kamery, różne czujniki albo znaki drogowe. Dlatego też robi się je z wytrzymałych, mocnych materiałów, zgodnie z ustalonymi normami. Jeżeli chodzi o same konstrukcyjne rozwiązania, to dostępnych ich jest kilka. Przy drogach o niewielkim ruchu najczęściej wykorzystuje się pionowe słupy sygnalizacyjne lub mające kształt litery R. Są one złożone z pionowej rury, najczęściej o o okrągłym lub wielokątnym przekroju, do której w górnej części zostało przymocowane ramię o odpowiedniej długości.
Słupy stawiane przy drogach szybkiego ruchu i autostradach są w kształcie litery T, ze względu na konieczność obsługi kilku równoległych pasów. W takim przypadku można też zastosować bramy sygnalizacyjne, które składają się z dwóch słupów po obu stronach jezdni, złączonych poziomą poprzeczką. Przy takich słupach duże znaczenie ma odpowiednio wygodne dociągnięcie wszystkich niezbędnych przewodów zasilających i sterujących, przeważnie całość okablowania doprowadzana jest w ziemi, a później we wnętrzu słupa.
+Tekst Sponsorowany+